CZYM JEST NADBUŻAŃSKI SZLAK EKOTURYSTYCZNY? Nadbużański Szlak Ekoturystyczny – to kontynuacja już działającej Sieci ekoturystycznej Między Bugiem a Narwią. Grupa ta współpracuje ze sobą tworzac wspólna ofertę i prowadząc wspólną akcję informacyjną pod znakiem ekoturystyki. Korzyści dla gości i turystów na Nadbużańskim Szlaku Ekoturystycznym:
• Oparta jest na naturze, kulturze i lokalnej wyjątkowości. Promujemy, chronimy i szanujemy nasze środowisko przyrodnicze i kulturowe;
TEREN NASZEGO SZLAKU Nasza sieć zlokalizowana jest na terenie 10 gmin położonych nad Bugiem:
Natura Są to tereny przede wszystkim leśne i rolnicze położone wzdłuż nieujarzmionej rzeki Bug, gdzie jest spokój, przyroda, a większe skupiska ludności, to zaledwie kilka miast powiatowych • Puszcza Biała (obszar ochrony ptaków) Świadczy to o wyjątkowych walorach przyrodniczych w skali Europy, szczególnie związanych ze światem ptaków, ale również bogactwem fauny i flory. Występują tu rzadkie i chronione gatunki, stanowiące ucztę dla ornitologów i miłośników przyrody. Z łatwością zaobserwujecie ponad 400 chronionych gatunków roślin, ssaków, ptaków, płazów, gadów i ryb. Wśród nich np. bocian czarny, derkacz, kulik, sieweczka obrożna, gadożer, bóbr, wydra, wilk, żółw błotny, ryba strzebla przekopowa… nie sposób wszystkich wymienić; tak więc zapraszamy w teren i polecamy szczegółowe opisy między innymi na stronach: www.przyroda.polska.pl, www.birdwatching.pl; www.natura2000.gdos.gov.pl Kultura Tereny te to także styk kultur, gdzie Wschód spotyka się z Zachodem. Zachowało się u wiele ciekawych tradycji – lokalne święta, odpusty, dożynki, jarmarki, wyroby rzemiosła, dawne przepisy kulinarne, które można poznać i posmakować. Wiele miejsc było świadkami historii, tej dawnej jak i tej nam bliższej. W każdej gminie są pamiątki mówiące o minionych czasach, a miejscowe opowieści i legendy też są warte wysłuchania. Każdy właściciel obiektu chętnie podzieli się swoja wiedzą. JAK DOŁĄCZYĆ DO SZLAKU – DLA ZAINTERESOWANYCH PRZEDSIĘBIORCÓW EKOTURYSTYCZNYCH Jeżeli prowadzisz lub planujesz rozpoczęcie działalności o charakterze ekoturystycznym na terenie wschodniego Mazowsza lub Podlasia, a także w sąsiedniej gminie (dotyczy to nie tylko obiektów noclegowych – również usług gastronomicznych, sprzedaży bezpośredniej, rzemiosła, domów kultury, sportu i innych), możesz dołączyć do Szlaku. Warunkiem jest zgodność prowadzonej działalności z zasadami ekoturystyki.
|